6 Healthy Breakfast Foods for Under $4

by in Food & Nutrition Experts, Healthy Tips, February 7, 2017

Breakfast is the first opportunity during the day to nourish your body with the vitamins and minerals it needs to keep you healthy. Instead of grabbing for the massive carb-filled muffin at the corner store or skimping on breakfast altogether, opt for these 6 good-for-you breakfast foods instead.

 

Oatmeal Cups

Whip up a healthy whole grain breakfast in a flash by just adding boiling water. If you’re racing to work, don’t forget to pack a spoon.

Average cost: $1.99

 

Greek Yogurt

Instead of going sans breakfast, munch on nonfat Greek yogurt which provides twice the amount of protein compared to traditional yogurt. Protein also helps keep you satisfied so you can concentrate on your morning.

Average cost: $1.50

 

Breakfast Burrito

Frozen foods have come a long way over the past 5 years. You can now find healthy options from Amy’s Organic and Evol’s Lean and Fit breakfast burrito line. Both contain a healthy dose of protein and fiber to keep you satisfied until lunch.

Average cost: $2.69

 

Green Juice

Don’t have time to use your Nutribullet? Pick up a single serve container of cold-pressed green juice to get your morning off with delicious gulps of nutritional goodness. Companies like Naked, Bolthouse Farms, Grimmway Farms, Suja, and Blueprint offer green juice varieties for less than four dollars.

Average cost: $3.75

 

Bars

Instead of starting your day without putting any good-for-you nutrients in your body, opt for a healthy bar. Whether a protein, breakfast, or snack bar you want to pick a bar that’s fewer than 250 calories and has a combo of wholesome ingredients like nuts, fruits, seeds, and whole grains. You can find KIND, Clif, ThinkThin, Luna, and Lara sold individually throughout the country, though prices do vary widely.

Average cost: $3.00

 

Fresh Fruit

Start your morning with a boost of vitamins, fiber, and antioxidants by munching on fresh fruit. Whether a banana, pear, apple, or orange, these easily towable snacks are most affordable.

Average cost: $0.99

 

Toby Amidor, MS, RD, CDN, is a registered dietitian and consultant who specializes in food safety and culinary nutrition. She is the author of The Greek Yogurt Kitchen: More Than 130 Delicious, Healthy Recipes for Every Meal of the Day.

*This article was written and/or reviewed by an independent registered dietitian nutritionist.

Similar Posts

What Nutritionists Pack Their Kids for Lunch

Find out what 8 nutritionists pack in their child’s lunchbox....