Ask the Experts: Budget-Friendly Tips

by in Ask the Experts, October 26, 2011
healthy food cheap Living a healthy life doesn’t have to cost more.

We’re always reminding you that a healthy lifestyle doesn’t have to break the bank. How about some expert tips to back that up? We polled nutrition experts across the country for their best tips for eating smart and exercising on a budget.

Brown Bag It
Our September Brown Bag Challenge was a huge success. If you missed it, it’s never too late to start bringing your lunch to work or school. Annette Schottenfeld, MBA, RD, CDN, President of Nett Nutrition, Inc. says:

“Packing your own lunch not only saves money, but also guarantees much needed nutrition to get you through the day. Select lean meats and veggies on whole grain bread with a side of seasonal fruit for a delicious and satisfying lunch. Additional savings can also be had by making your own single-serve snack bags.”

Packing up single servings goes for dinner leftovers too. Karen Ansel, MS, RD, CDN tells us:

“Wrap leftovers into single-serve portions immediately after dinner. Not only will you save money because you’re not throwing out perfectly good food, you’ll have a single serve, healthy homemade meal in the freezer waiting for you next time you have no time to cook.”

Shop Smart
How you grocery shop can make or break your budget. Start by making a shopping list and sticking to it. Jessica Fishman Levinson, MS, RD, CDN, founder of Nutritioulicious reminds us not to forget good old coupons:

“Don’t be shy to use coupons when shopping. But be careful – just because you get a coupon for something doesn’t mean it’s a healthy item. Many people are enticed by coupons for less healthy foods that they wouldn’t normally buy.”

Food and nutrition writer Sharon Palmer, RD also warns shoppers to steer clear of processed junk:

“The more simple and unprocessed a food, the less expensive—and more healthful—it is, typically. That’s because it requires less food production to get from farm to fork. Less production steps mean less money and resources went into that food, which means a lower price at the check-out.”

Want to get the healthy nutrients like omega-3 and vitamin D from fish but think it will bust your weekly budget? Kate Geagan, MS, RD author of Go Green Get Lean, shows us it’s possible:

“Some of the very best options we have are in the INNER AISLES of the grocery store: Canned sardines, anchovies, pink salmon, mussels, clams and oysters are relatively cheap  and are available nearly everywhere and to everyone at all economic levels. Make a salmon burger or a salmon melt from canned salmon or mash 2 sardines into your favorite tomato sauce recipe to add a hefty dose of flavor and nutrition to your next pasta night. Frozen fish filets are usually significantly cheaper than fresh, and when they go on sale you can load up your freezer: No waste, no spoilage”

Steer Clear of Supplements
We’ve been warning you about the potential dangers of taking popular supplements and they also cost a pretty penny. Lisa Dixon, MBA, RD says put food first:

“Focus on getting your nutrition from food, not supplements. Place more emphasis on food, rather than nutrients. By choosing whole foods naturally high in nutrients you should be able to get your daily needs from food alone.  Supplements can be expensive (and sorry to say, a waste of money).”

Spice Things Up
The right seasoning can make all the difference for a light but flavorful meal. Kait Fortunato uses spices to liven up her meals on the cheap:

“You can buy cheaper cuts of meat and spice it correctly to create unique flavor. Spices last a long time and are healthier than dressings or marinades.”

Where’s the Beef?
Beth Stark RD, LDN uses this tip to cut down on money and bulk up portions:

“I replace some of the meat in my favorite recipes with drained and rinsed canned beans in order to stretch portions, reduce cost and boost the nutrient quality of the dish. I add black or pinto beans to enchiladas and taco meat, cannellini beans to lean ground turkey for pasta and meat sauce and extra kidney beans to chili.”
You can also save by ditching meat all together once a  week – opt for Meatless Mondays.

Move It
Let’s not forget about exercise. There are plenty of ways to burn calories without burning cash.

Sheila Campbell PhD, RD points out the importance of having someone else hold you accountable:

“Get an exercise buddy. You are accountable to your buddy to show up when and where you promised and to exercise for the time you agreed on.”

The gym isn’t the only option. Kathleen A. Siegel, RD, CDN Co-founder, NutritionBabes, LLC says:

“Exercise classes at a gym can empty your pockets quickly. A budget-friendly solution is to borrow exercise DVD’s from your local library. Other options are starting a DVD swap with friends and rotating with each other for a greater selection. You can also check out your cable guide for classes to take at home on your own TV. No gym or studio needed!”

How about forgetting about indoor exercise and getting outside? Maria C. Mahar MA RD CD suggests:

“Visit your local park or playground; admission is free! Not only will you and your family be able to participate in calorie-shedding activities such as walking, hiking and cross country skiing, but parks are also a wonderful opportunity to meet up with friends, make new ones and bond with your family. Being active outdoors lifts your mood, helps you think more positively and feel more internal calm thus reducing your stress level.”

Get Baking
Pound for pound, store-bought baked goods can be some of the priciest items in your kitchen. Sherri Nordstrom Stastny, PhD, RD, CSSD, LD says:

“Dig out your bread machine.  Making bread from scratch is a huge cost saving (and tastes better) than store-bought bread.”

Don’t have a bread machine? You can get a decent one for less than $75 and you can recoup that money after a couple of months of buying less commercially-prepared breads. You can also save moo-lah buy storing bread in the freezer — when lightly toasted you’d never know the difference, but you will notice that you’re wasting less bread.

Tell Us: What’s your best budget-friendly tip?

Similar Posts

Foods That Drive Dietitians Craaaazzy

As a nutrition professional who works with food, there are many unhealthy items that, truth be told, make my skin crawl. (Those bowls made out of baco...

Comments (298)

  1. Hi there, just turned into alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am going to watch out for brussels. I will appreciate for those who proceed this in future. Numerous other people will probably be benefited from your writing. Cheers!

  2. joe mckeown says:

    WOW!! I was only interested in bread machine info and recipes. But it turns out your site is a veritable mine of nutritional information. A must do for me, is to visit frequently.
    Regards.

  3. Pretty! This has been an incredibly wonderful post. Many thanks for providing this info.

  4. Alison says:

    So true! These tips are great and very useful to others. I have a blog about healthy meal planning that uses the meat, produce, and other sale items along with coupons to help others avoid the excuses of higher costs and time consuming. I'm also excited about farmers markets and produce stands popping up with the warmer weather. Very often their produce can be cheaper than the grocery store depending on where you shop.

  5. asthma says:

    naturally like your web site however you need to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I in finding it very bothersome to inform the truth nevertheless I will certainly come back again.

  6. helen r says:

    I don't know where some of these people live, but here in Santa Fe the prices at the local farmer's market are a joke. I can't begin to afford them. I have to watch for sales at the local Sunflower market to afford my fruits and vegetables!

    It does cost more to eat heALTHY IN THIS TOWN UNLESS YOU ONLY SHOP SALES.

  7. […] Plan – Part 1: The Plan (Includes Free 7-Day Template)Weekly Meal Plan healthy diet meal plansAsk the Experts: Budget-Friendly Tips .recentcomments a{display:inline !important;padding:0 !important;margin:0 […]

  8. Leah says:

    Making bread is incredibly easy and cheap. I bake 10lbs off weekly. it takes 5 min to mix it up and 2 hours to raise and 30 mins to cook for about 88C a loaf. I think yeast scares a ton of people..the whole thermometer blah blah..Think of it as this..Hot water kills yeast..so check the temperature of the water with your hand..you're looking for ..baby bathwater temp..if you wouldn't put a baby in there don't put the yeast. so that warmish level is what you need. TRY it..cheap and easy. you can also use the raw dough to make pizza or homemade cinnamon rolls. etc..flour,sugar,oil, yeast,salt. That's all you need…

  9. Woman of Alien…

    Fantastic operate you may have performed, this page is de facto awesome with superb information and facts. Time is God’s technique for retaining every thing from occurring directly….

  10. The Slave of the Husband…

    Searching for ahead to researching excess from you afterward!……

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>