10 Healthy Foods Under $3

by in Healthy Tips, May 12, 2009


It’s a common myth that healthy foods come with a high price tag. Here are 10 foods overflowing with nutrients that won’t bust your grocery budge. Stock up on your next market run!

#1: Non-Fat, Plain Greek Yogurt
Cost: $1 per 6-ounce container
Greek yogurt has a thicker texture and tangier flavor than regular yogurt — and that’s a good thing! It’s also is high in calcium, probiotics and contains no added sugar. Enjoy it with fresh fruit, added to smoothies or to replace half the mayo in any recipe. I use it instead of sour cream on baked potatoes and tacos. I like the Fage brand, which you can find in most grocery stores; Trader Joe’s has their own brand as well. Buy in larger sizes (which will cost more), to get more yogurt for your buck.

#2: Whole Grain Pasta
Cost: $2.29 per pound
Every cook has pasta in the cupboard for quick weeknight meals. Whole-grain versions have the same calories as refined “white” pasta, but more fiber, protein and vitamins. You can feed 4 to 6 people with a pound of pasta (as long as you follow the serving sizes!), so it’s an excellent, budget-friendly option. If you’re not quite ready for whole-grain pasta, you may also like Barilla Plus, a whole grain blend with great texture and a milder flavor than whole wheat.

#3: Bananas
Cost: $0.39 each
You can’t beat a healthy snack that costs less than 50 cents! A medium banana has about 100 calories, 3 grams of fiber as well as potassium and vitamin B6. Best of all, bananas are easy to transport (and come in their own sterile package). Add sliced pieces to cereal, oatmeal or a peanut butter sandwich for a more substantial meal. Apples and oranges — our other favorite, classic fruits — carry a similar price tag when they’re in season.

#4: Brown Rice
Cost: $1.40 per pound
Like whole-grain pastas, brown rice has the same calories but more nutrients than the white variety — and you can take advantage of that for only a small price difference (about $0.03 more per ounce). I use rice for stir-fries, burritos and cold veggie and rice salads. A little goes a long way -– 1/3 cup dry rice cooks up to 1 cup.

#5: Frozen Peas
Cost: $2.19 per pound
Peas are nutrient-rich legumes. One cup has 6 grams of fiber, 7 grams of protein and more than half a days worth of vitamin A — all for only 100 calories. Frozen peas are a lot more convenient than shelling your own; plus, they keep for months and you can quickly add them to a variety of meals. I toss them into soups, salads, rice and pasta dishes to add some flavor, texture and fresh green color.

#6: Almonds
Cost: $0.33-$1 per ounce
Nuts may have a reputation for being pricey but as you can see, they are actually very budget-friendly – especially when you consider that 1 ounce is a proper portion for a snack (that’s about 22 almonds). Almonds are a great source of heart healthy unsaturated fat, vitamin E and protein. So enjoy them – just do so in moderation.

#7: Eggs
Cost: $2-3 per dozen
Eggs are not only a terrific source of protein; they also contain omega-3 fats and vitamin B-12 for energy production. And no, they’re not just for breakfast –- I like to whip up omelets, quiche or frittatas for easy, affordable weeknight dinners. A plain, hard-boiled egg makes a fast and filling snack, too.

#8: Sweet Potatoes
Cost: $1 each
Did you know a medium baked sweet potato has almost 40% of you daily vitamin C needs and over 400% of your daily vitamin A? Yeah, these babies are superstars. The bright orange color tells you that they are chock-full of beta-carotene — the antioxidant that helps protect cells from cancer or aging. Baked, roasted, boiled, mashed or even grilled, I love them anyway I can get them.

#9: Canned Beans
Cost: $1 per 15.5-ounce can
If you read Toby’s post on the benefits of beans, then you already know how nutritious they are. They’re also affordable, convenient and last in your pantry for up to a year. Just make sure to always rinse and drain them well before adding to soups, stews, salads and rice or pasta dishes — otherwise you’re keeping unnecessary sodium. (P.S.: Buying dried beans in bulk is even cheaper.)

#10: Broccoli
Cost: $2.50-3 per bunch
One cup of broccoli has only 30 calories and more vitamin C than an orange (it’s true!). Raw, steamed, stir-fried or roasted, broccoli takes on very different flavors, so experiment and see which you like the best (we do a lot of roasted broccoli in our house). Buy the bunch broccoli instead of the crowns; the stalks have a ton of flavor and you get more for your money. Add chopped stalks to stir-fry or shred them to make your own broccoli slaw.

TELL US: What’s another low-cost, healthy favorite that’s always in your shopping cart?

Similar Posts

Can Butter Be Part of a Healthy Diet? (Seriously, Now.)

The old butter verses margarine controversy is back in the spotlight. With many folks favoring wholesome, natural foods, margarine has now taken a backseat to butter. But can this full fat delight be part of a healthy diet?

Comments (65)

  1. Paola says:

    this is for Lisa,I put a great recipe for black beans in Budget friendly foods.Make a big batch and freeze.

  2. Courtney says:

    I lived in Cape and Jackson, I would make your own, I can't think of where you could get it other than Schnucks. And why pay more for it when you can make your own.

  3. judith says:

    Beans, Beans. The more you eat. The more you toot…lolololo. I make my beans with cilantro,green peppers. I used dried beans. I also add garlic. They come ou so good…. Yummy. Yummy.

  4. Laura says:

    Lentils are a staple in my kitchen – they are inexpensive, versatile and pack a lot of protein!

  5. MayMorris1 says:

    I love sweet potato. However, I am learning more about their health benefits.

  6. Chris says:

    This type of yogurt is more readily available in regular grocery stores now, however different areas of the country have less demand for the unusual. Whatever you local grocery store is ask them to stock this product. Our local Kroger Store has begun stocking 2 different brands.

  7. Helen says:

    You can "make" Greek yogurt by placing regular plain yogurt in a strainer on a coffee filter, over a bowl and letting the whey drain off–about an hour. Cheap, cheap, cheap. Helen

  8. Jeanine says:

    If you cannot find Greek yogurt you may purchase plain yogurt from Dannon or a local dairy brand and strain it to make it thicker. I am middle-eastern and lived in KS for years without these things being available.

  9. susan says:

    what type of mrs.dash

  10. Sarah says:

    canned beans are packed in a lot of sodium that you get rid of if you rinse them- you retain the flavor and nutrients without things (like sodium) that cancel out the good

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>