5 Dollar (or Less) Dinners

by in View All Posts, March 18th, 2009

I’m not sure exactly how much money I spend on groceries every week/month/year, but I do know I’d like to spend less. As I worked on our Good Food For Less feature, I focused on obviously “low cost” recipes – vegetarian, tuna casserole, leftover transformations – but I decided to try a few for myself, curious to see how the groceries would add up.

For me, under $10 per person would be a savings compared to eating out (the cost of a meal at my favorite burger and fries spot). But I decided a truly “budget” meal should ring in at no more than $5 per person. I crossed my fingers, made a grocery list and went shopping.

Aida’s Pan-Roasted Chicken with Oranges and Rosemary
Chicken thighs – $4.95
Chicken drumsticks – $2.12
Orange – $0.50 / 2 = $0.25
Rosemary – on my window sill (although I used a lot less than the recipe suggests, because picking sprigs off my pet plant is somewhat painful)

Total spent = $7.32 / 4 servings = $1.83 per serving

Success!! I was amazed!! I made it a meal with a simple arugula salad and roasted spiced-up potatoes the first night. Then I decided to spruce up leftover night by making the simplest risotto recipe I could find (plus, adding some kale that was hiding in the back of my fridge). It was amazing.

I was hooked! I had to try another.


The Neelys’ Sloppy Joes (recipe halved)
1 pound (90 percent lean) ground beef – $4.00
BBQ sauce – $2.49 / 4 = $0.62
Tomato sauce – $0.32
Tomato paste – $0.50 / 4 = $0.13
Green pepper – $1.37 / 2 = $0.69
Red pepper – $1.32 /2 = $0.66
Buns – $3.19 / 6 = $0.53 x 3 = $1.60

Total spent: $8.02 / 2 = $4.01 per serving

I was surprised that the sloppy joes cost more than twice as much as the chicken, but they were still within my $5 budget, and the halved recipe really made two huge servings (1/2 pound of meat per person!). As a low cost side dish, I cut up some sweet potatoes, tossed them in oil, sprinkled with salt and roasted them to make baked sweet potato fries.

Just adding up a few recipe receipts has made me much more cost-conscious at the grocery store. I think I’m going to keep working my way through this feature. Wish me luck with the slow cooker recipes and Rachael’s tuna casserole!

Kirsten, Web Editor

Similar Posts

Made-Over Game-Day Recipes to Lighten Up Your Party

Make better-for-you versions of game-day classics....